Zdeněk Bína

Zdeněk Bína (* 5. března 1975 v Pardubicích) je český multiinstrumentalista, skladatel a zpěvák. Do širokého povědomí na české hudební scéně se dostal svým působením v letech 1997-2009 jako frontman bývalé Anděly oceněné skupiny -123minut. Následovalo působení ve vlastním akustickém projektu a v současné době zažívá návrat na hudební scénu vydáním zcela nové a dlouho očekávané desky, Bird.

Začátky a -123minut

Svou první kytaru dostavá jako dárek k Vánocům v patnácti letech. V polovině 90.let vystupuje v kapele Walk Choc Ice. Po odchodu z této kapely začíná spolupracovat a následně konzertovat se svým kamarádem Dominikem Tůmou. Po příchodu Fredrika Janáčka společně zakládají skupinu -123minut, která spojuje prvky blues, funky a jazzu. Na podzim roku 1999 vychází debutové album, Shooba Dooba, to již s novým bubeníkem Vaškem Zimou. Toto album jim přináší úspěch v podobě cen Objev roku v hudebních časopisech Rock Report a Rock&Pop. Vrcholem tohoto mimořádně úspěšného roku 1999 je však následné získání ceny Anděl, neboli tehdejší Grammy, v kategorii Objev roku. S novým bubeníkem, Emilem Valachem, začínají v roce 2000 nahrávat nové album Try a následně, v roce 2002, Home. Za toto album je skupina nominována na cenu Anděl v prestižní kategorii Rocková deska roku. Rok 2003 přichází a kapela má opět nového bubeníka Martina Vaigla a před sebou koncertovaní po celém světě, konkrétně v sousedním Polsku a na Slovensku, dále v Holandsku, Belgii, Francii a na Ukrajině. Úspěch skupinu doprávází též při konzertech v Londýně, New Yorku, Washingtonu a Pekingu.

V září 2004 vydávají -123minut své první konzertní album, které pojmenují XL Live, které obsahuje nahrávky ze Stormware Tour z pražského Paláce Akropolis.

Druhá nominace na cenu Anděl přichází v roce 2005, tentokrát v kategorii Nejlepší zvuk za album Mom. Natáčení této desky proběhlo ve zlínském Studiu V, mastering potom v Digitalfabriken ve Švédsku a videoklip k singlu „In The Web“ vznikl ve spolupráci s Tinou Gonsalves.

V roce 2006 -123minut chystají velkolepé turné ke svým 10 letům působení na hudební scéně, v rámci kterého během let 2006 a 2007 proběhne 86 konzertů v Česku, na Slovensku a v Polsku. Ve Wroclawi se dokonce zapíší do Guinessovy knihy rekordů, když na festivalu, Thanks Jimmi `07, společně zahraje píseň “Hey, Joe”, neuvěřitelných 1881 kytaristů. S rokem 2008 přichází nový bubeník Miloš Dvořáček a o rok později skupina vydává své poslední album s názvem Dream. Projekt Mythematika jim přináší žánrovou cenu elektronika na udílení cen Anděl pro rok 2009. K filmu Horem Pádem od Jana Hřebejka Zdeněk Bína píše píseň, kterou ve filmu i zahraje a zazpívá. V listopadu 2009 se “Minuty” představují na jedinečném konzertě společně s Pražskou komorní filharmonií v prestižní Smetanově síni.

Konec -123minut

Na konci roku 2009 oznamuje Zdeněk Bína ukončení působení v kapele -123minut.

“Po tolika krásných koncertech s tak výjimečným publikem jsem došel k tomu, že je čas příběh Minut uzavřít. Poslední dobou nás potkala řada starostí, k jejichž překonaní je potřeba tolik energie, že bych se i další rok nemohl věnovat hudbě, která ve mě přirozeně žije teď. Proto jsem rád, že za námi zůstává podle mě nejlepší deska -123 min. 'Dream' a vzpomínka na výjimečný koncert s Pražskou komorní filharmonii".

Začíná se plně věnovat svému akustickému projektu.

Návrat s novou deskou Bird

„Cítil jsem, že potřebuji hledat jiné rozměry v hudební fantazii. Vidím, do jaké hlouby dokážou posluchači vnímat hudbu a to mě inspirovalo k návratu v podobě, ve které se budu moci s nimi přirozeně podělit o hudbu, kterou právě teď cítím.“

S deseti novými písněmi se Zdeněk Bína vrací zpět na českou hudební scénu a nabízí posluchačům zcela jedinečný hudební zážitek. Kvůli přesné interpretaci svých hudebních představ se totiž rozhoduje nejen pro vlastní skladbu a textování, ale také pro vlastní natočení všech hudebních nástrojů. Písně jsou inspirované jazzovou a soulovou hudbou. Z toho vychází i volba jazyku, ve kterém jsou písně napsané a který se s touto hudbou podle Bíny pojí nejlépe, a to je angličtina. K textům všech písní jsou pro posluchače připojeny krátké popisky zdrojů Bínovy inspirace.

Po vydání desky začne Zdeněk Bína zkoušet s doprovodnou kapelou a naživo je fanoušci uslyší v rámci klubové tour, která proběhne v březnu a dubnu 2015.

Diskografie

1999 -123min. Shooba Dooba
2001 -123min. Try
2002 -123min. Home
2004 -123min. XL Live
2005 -123min. Mom
2009 -123min. Dream
2014 Zdeněk Bína Bird

Filmové písně

Horem Pádem (2009)

Odkazy

http://musicserver.cz/clanek/29380/nejvic-sanci-na-sosky-andelu-maji-charlie-straight/
http://musicserver.cz/clanek/31913/festival-blues-alive-se-letos-docka-i-prazske-mutace/
http://musicserver.cz/clanek/28553/trinact-let-s-123-min/
http://www.novinky.cz/kultura/167299-zdenek-bina-z-123-minut-ci-yellow-sisters-zazpivaji-pro-skolu-v-himalajich.html
http://www.superbeat.cz/clanek/9448-zdenek-bina-v-hradci-mame-k-lidem-bliz.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ceny_And%C4%9Bl_2009
http://www.ceskatelevize.cz/specialy/horempadem/index.php?load=ofilmu_ost
http://www.zulu.cz/colours/2003/123minut.php
http://musicserver.cz/clanek/28526/123-min-konci/
http://www.fan-tom.cz/?clanek=2709

zpět na stránku interpreta

mailing list

music

Zdeněk Bína Bird
All You
Zdeněk Bína Bird
Downtown

videos

Příběh vzniku alba Bird

social

partners

nahoru